Hydraulic Crimp Fitting For Hose Dash Size -6 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 3/8 in Thread Size 3/8 In.-19 Fitting Shape Straight Swivel Vacuum Rating Not Rated 5 000 psi Thread Type BSPP Hose Fitting A Gender Female Hose F
Product Specification
Product Specification for "Crimp Fitting 3/8 I.D. 3/8 F BSPP"
| SKU | 55DC89 |
|---|---|
| Weight | 0.260000 |
| For Hose Dash Size | -6 |
| For Hose Id | 3/8 in |
| Item | Hydraulic Crimp Fitting |
| Thread Size | 3/8"-19 |
| Max Working Pressure 70 F | 5,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 1.5 |
| Reusable | No |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Width | 3.3 |
| Hose Fitting A Connection Type | BSPP |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 3/8 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Swivel |
| Thread Type | BSPP |

