Hydraulic Crimp Fitting For Hose Dash Size -4 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 5/16 in Thread Size 7/16 In.-24 Fitting Shape Straight Swivel Vacuum Rating Not Rated 2 750 psi Thread Type Inverted Flare Hose Fitting A Gender M
Product Specification
Product Specification for "Crimp Fitting 5/16 I.D. 7/16 M Flare"
| SKU | 55CZ78 |
|---|---|
| Weight | 5.000000 |
| For Hose Dash Size | -4 |
| For Hose Id | 5/16 in |
| Item | Hydraulic Crimp Fitting |
| Thread Size | 7/16"-24 |
| Max Working Pressure 70 F | 2,750 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Reusable | No |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Width | 11 |
| Hose Fitting A Connection Type | Inverted Flare |
| Hose Fitting B Size | 5/16 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 7/16 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Swivel |
| Thread Type | Inverted Flare |

