Hydraulic Crimp Fitting For Hose Dash Size -8 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 5/8 in Thread Size 7/8 In.-14 Fitting Shape Straight Rigid Vacuum Rating Not Rated 5 000 psi Thread Type JIC Hose Fitting A Gender Male Hose Fitti
Product Specification
Product Specification for "Crimp Fitting 5/8 I.D. 7/8 M JIC"
| SKU | 55CY56 |
|---|---|
| Weight | 5.800000 |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose Id | 5/8 in |
| Item | Hydraulic Crimp Fitting |
| Thread Size | 7/8"-14 |
| Max Working Pressure 70 F | 5,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Reusable | No |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Width | 11 |
| Hose Fitting A Connection Type | JIC |
| Hose Fitting B Size | 5/8 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 7/8 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Standards | JIC |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Rigid |
| Thread Type | JIC |

