Dewalt 18V Compact Hammer Drill 1.5-13 mm DCD785M2-QW
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00013
Special Price
Rs. 22,577.00
Regular Price
Rs. 27,464.00
| Max. Torque | 60 Nm |
| No Load Speed | 0-600/2000 RPM |
| Length | 202 mm |
| Height | 236 mm |
Dewalt 18V Compact Hammer Drill 1.5-13 mm DCD785M2-QW is available to buy in increments of 1
- Specification:
- Beats per Minute: 0-10200/34000 bpm.
- Features:
- Latest generation 18V XR Li-Ion compact hammer drill featuring NEW XR 4.0Ah Li-Ion battery technology.
- Ultra compact, lightweight design allows use in confined spaces.
- Two speed all metal transmission for increased runtime and longer tool life.
- 14 position adjustable torque control for consistent screwdriving into a variety of materials with different screw sizes.
- Intelligent trigger design allows for total control of application.
- Compact 13mm single sleeve keyless chuck with automatic spindle lock for quick and easy bit change with one hand.
- Bright white LED with delay feature for improved visibility and flashlight functionality.
- Improved ergonomic design and rubber grip improves user comfort.
- Li-Ion slide pack battery allows for superior insertion and removal.
- Multi voltage charger for use with 18V, 14.4V and 10.8V XR Li-Ion slide pack batteries.
- Steel belt clip and tough magnetic bit holder ensures strong storage solutions.
- Part of the intelligent XR Lithium Ion Series designed for efficiency and making applications faster.
Product Specification
Product Specification for "Dewalt 18V Compact Hammer Drill 1.5-13 mm DCD785M2-QW"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00013 |
|---|---|
| Operating Voltage | 18 V |
| Chuck Size | 1.5-13 mm |
| Type Of Product | compact ha mmer drill |
| Max Torque | 60 nm |
| Battery Type | li-ion |
| Battery Capacity | 4 ah |
| Accessories | 2x 4.0ah batteries, charger, magnetic bit clip and belt hook |
| Brand | Dewalt |



