Dewalt DT8473-QZ Bandsaw Blade (Length:2215 mm, Pitch:6.4 mm)
In stock
SKU
PTL.PTA.SBL.00055
Special Price
Rs. 2,465.00
Regular Price
Rs. 2,998.00
| Type of Product | Bandsaw Blade |
| Thickness | 0.6 mm |
| Material | Steel |
| Model No | DT8473-QZ |
Dewalt DT8473-QZ Bandsaw Blade (Length:2215 mm, Pitch:6.4 mm) is available to buy in increments of 1
- Bandsaw Blade for DW876
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DT8473-QZ Bandsaw Blade (Length:2215 mm, Pitch:6.4 mm)"
| SKU | PTL.PTA.SBL.00055 |
|---|---|
| Thickness | 0.6 mm |
| Pitch | 6.4 mm |
| Type Of Product | bandsaw blade |
| Suitable For | for fast and easy cutting in metal and wood. |
| Features | ultra sharp diamond ground teeth slice cleanly through the work piece producing a sandpaper fine finish. edge hardened teeth maintain ultra sharp edge. |
| Applications | metal & wood |
| Brand | Dewalt |



