Dewalt DW801-IN Small Angle Grinder (850W, 100 mm)
In stock
SKU
PTL.ANG.00184
Special Price
Rs. 2,592.00
Regular Price
Rs. 3,153.00
| Type of Product | Angle Grinder |
| Sub Type | Small |
| Speed (RPM) | 10000 RPM |
| Spindle Thread | M10 |
| Power Input voltage | 850W |
Dewalt DW801-IN Small Angle Grinder (850W, 100 mm) is available to buy in increments of 1
- 850W, 100mm Angle Grinder (Made in India)
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DW801-IN Small Angle Grinder (850W, 100 mm)"
| SKU | PTL.ANG.00184 |
|---|---|
| Batteries Included | No |
| Sub Type | small |
| Features | high power and speed for grinding applications. advanced fan system provides maximum airflow prolonging motor life. sealed toggle switch provides protection from dust and filings extendingswitch life. tool-free adjustable guard allows |
| Switch Type | Toggle |
| Wheel Dia | 100 mm |
| Speed Rpm | 10000 rpm |
| Contents | pin spanner,flange guard,2 position side handle |
| Applications | metal working,wood working,tile cutting |
| Brand | Dewalt |



