Dewalt DW802-IN Small Angle Grinder with Slider Switch (850W, 100 mm)
In stock
SKU
PTL.ANG.00180
Special Price
Rs. 2,731.00
Regular Price
Rs. 3,322.00
| Type of Product | Angle Grinder |
| Sub Type | Small |
| Speed (RPM) | 10000 RPM |
| Spindle Thread | M10 |
| Power Input voltage | 850W |
Dewalt DW802-IN Small Angle Grinder with Slider Switch (850W, 100 mm) is available to buy in increments of 1
- 850W, 100mm Angle Grinder with Slider S/W (Made in India)
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DW802-IN Small Angle Grinder with Slider Switch (850W, 100 mm)"
| SKU | PTL.ANG.00180 |
|---|---|
| Batteries Included | No |
| Sub Type | small |
| Features | high power and speed for grinding applications. advanced fan system provides maximum airflow prolonging motor life. tool-free adjustable guard allows easy positioning for left or right handed use. spindle lock for quick and easy disc changes. |
| Switch Type | Slider |
| Wheel Dia | 100 mm |
| Speed Rpm | 10000 rpm |
| Contents | pin spanner,flange guard,2 position side handle |
| Applications | metal working,wood working,tile cutting |
| Brand | Dewalt |



