Dewalt DW803-IN01 100 mm Wheel Dia 10000 RPM Small Angle Grinder
In stock
SKU
PTL.ANG.00037
Special Price
Rs. 3,262.00
Regular Price
Rs. 3,968.00
| Type of Product | Angle Grinder |
| Sub Type | Small Type |
| Speed (RPM) | 10000 rpm |
| Power Input | 1000 W |
| Weight | 1.8 kg |
Dewalt DW803-IN01 100 mm Wheel Dia 10000 RPM Small Angle Grinder is available to buy in increments of 1
- Product Features:Arbor Size is of 16 mm
- Advanced fan system provides maximum airflow prolonging motor life
- Sealed toggle switch provides protection from dust and filings extending switch life
- Tool-free adjustable guard allows easy positioning for left or right handed use
- Spindle lock for quick and easy disc changes
- Compact gear case allows use in tight and confined areas
- Accessible brushes for easy brush replacement and less downtime
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DW803-IN01 100 mm Wheel Dia 10000 RPM Small Angle Grinder"
| SKU | PTL.ANG.00037 |
|---|---|
| Power Input | 1000 W |
| Sub Type | small type |
| Switch Type | Toggle |
| Wheel Dia | 100 mm |
| Speed Rpm | 10000 rpm |
| Brand | Dewalt |



