Dewalt DW810 100 mm Wheel Dia 11000 RPM Small Angle Grinder
In stock
SKU
PTL.ANG.00033
Special Price
Rs. 2,568.00
Regular Price
Rs. 3,124.00
| Type of Product | Angle Grinder |
| Sub Type | Small Type |
| Speed (RPM) | 11000 rpm |
| Spindle Thread | M10 |
| Power Input | 680 W |
Dewalt DW810 100 mm Wheel Dia 11000 RPM Small Angle Grinder is available to buy in increments of 1
- Mainly used for cutting, grinding and polishing, the Dewalt small angle grinder is a powerful hand tool used for all types of fabrication work, wooden work, marble as well as electrical works. Largely used in metal works or construction, the angle grinder is equipped with different kinds of discs that can be used as per the purpose and requirement. Advanced fan system provides maximum airflow and high speed for grinding applications, thereby prolonging motor life. The sealed toggle switch and ball bearings provide protection from dust particles, extending switch life whereas the spindle lock provides quick and easy disc changes. The compact gear case makes it easy to use even in confined areas and the super protective guard for safety against burst wheel. The Dewalt small angle grinder is compact plus lightweight and can be used for long hours without any problem. The easily adjustable guard allows easy positioning for left and right handed use. Get one for yourself at Indusuno and enjoy working with this slim, ergonomically designed tool and feel the increased comfort in diverse applications.
- Dewalt is renowned name when it comes to hand tools and power tools. It uses state of the art technology to offer superior performance and improved quality. Products fabricated using high-end innovation and focus on technology has made Dewalt one of the leading brands in the range of power tools.
- APPLICATIONS
- Grinding or Sanding away protruding or excess stone, metal
- Blade Sharpening of many tools
- Mortar Removal
- Buffing and polishing
- Removing rust, paint and burns from metal
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DW810 100 mm Wheel Dia 11000 RPM Small Angle Grinder"
| SKU | PTL.ANG.00033 |
|---|---|
| Power Input | 680 W |
| Sub Type | small type |
| Switch Type | Toggle |
| Wheel Dia | 100 mm |
| Speed Rpm | 11000 RPM |
| Brand | Dewalt |



