Dewalt Heat Gun D26414-B1 2000W
In stock
SKU
PTL.HPT.00008
Special Price
Rs. 4,077.00
Regular Price
Rs. 4,959.00
| Type of Product | Heat Gun |
| Min. Temperature | 400 °C |
| No Load Speed | 13000 rpm |
| Power Input | 2000 W |
| Cord Material | Rubber |
Dewalt Heat Gun D26414-B1 2000W is available to buy in increments of 1
- Product Features:Heavy Duty 2000W Heat Gun with LCD Display
- High quality motor delivers longer life
- Variable temperature control with LCD display offers increments of 10°C
- At 13,000 rpm max no load speed, it provides plenty of speed to complete the user applications.
- Set and Forget temperature setting - Auto selects the last temperature selected when switching the unit on use
- Thermal protection components prevents overheating for constant heat control
Product Specification
Product Specification for "Dewalt Heat Gun D26414-B1 2000W"
| SKU | PTL.HPT.00008 |
|---|---|
| Air Flow Rate | 1250/ 50 L/min |
| Power Input | 2000 W |
| Type Of Product | heat gun |
| Special Features | with lcd display |
| Max Temperature | 600 C |
| Brand | Dewalt |



