KEY FEATURES:Full reversible design.
No exposed mounting screws on outside and inside trims.
Buy Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI online in India at wholesale rates. If you have been looking for Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI dealers, your search ends here as you can get the best Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Dorset Bright Nickel Mortise Lock ML 160 NI"
| SKU | HRW.DLS.DLS.000136 |
|---|---|
| Application | Suitable For Residential, Commercial, Institutional And Retail Buildings (Moderate Security). |
| Finish | Bright Nickel |
| Type | simple |
| Suitable For | For use on 44 mm standard to 57 mm single wood or hollow metal doors. |
| Backset | 50 mm |
| Sub Type | Lever Lock EC |
| Lockset Width | 74 mm |
| Model Text | ML 160 NI |
| Grade | IS:2102 (part-I)-1993 |



