KEY FEATURES:Full reversible design.
No exposed mounting screws on outside and inside trims.
Buy Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT online in India at wholesale rates. If you have been looking for Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT dealers, your search ends here as you can get the best Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Dorset Lacquered Brass Mortise Lock ML 102 PT"
| SKU | HRW.DLS.DLS.000116 |
|---|---|
| Application | Suitable For Residential, Commercial, Institutional And Retail Buildings (Moderate Security). |
| Finish | Patina |
| Type | simple |
| Suitable For | For use on 44 mm standard to 57 mm single wood or hollow metal doors. |
| Backset | 50 mm |
| Sub Type | Dead Lock |
| Lockset Width | 74 mm |
| Model Text | ML 102 PT |
| Grade | IS:2102 (part-I)-1993 |



