KEY FEATURES:Full reversible design.
No exposed mounting screws on outside and inside trims.
Buy Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP online in India at wholesale rates. If you have been looking for Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP dealers, your search ends here as you can get the best Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Dorset Stainless Steel Mortise Lock ML 102 EP"
| SKU | HRW.DLS.DLS.000117 |
|---|---|
| Application | Suitable For Residential, Commercial, Institutional And Retail Buildings (Moderate Security). |
| Finish | Lacquered Brass |
| Type | simple |
| Suitable For | For use on 44 mm standard to 57 mm single wood or hollow metal doors. |
| Backset | 50 mm |
| Sub Type | Dead Lock |
| Lockset Width | 74 mm |
| Model Text | ML 102 EP |
| Grade | IS:2102 (part-I)-1993 |



