Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W
In stock
SKU
HYD.HYJ.HTJ.000052
Special Price
Rs. 1,681.00
Regular Price
Rs. 2,043.00
| Sku | HYD.HYJ.HTJ.000052 |
| Mfr. Model | DBJ 04W |
| Type Of Product | Hydraulic Bottle Jack |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W is available to buy in increments of 1
The Jacks work in accordance with the Hydraulic Principle.
Used for Lifting, Bracing, Shoving, Pushing & Spreading requirements,
widely used in machinery, construction, automobile industry, vehicle
etc.
Heavy Duty Steel Saddle Secure Lifts, wide base design for stability
strength. Polished Ram provides durable performance.
Hydraulic oil by-pass system prevents
Ram from being over extended.
Ideal for Passenger cars, pick-up Vans,
Trucks, Heavy Duty Trucks, Agriculture,
Mining & Marine applications.
Buy Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W online in India at wholesale rates. If you have been looking for Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W dealers, your search ends here as you can get the best Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Durelo 4 Ton Hydraulic Bottle Jack DBJ-04W"
| SKU | HYD.HYJ.HTJ.000052 |
|---|---|
| Max Height | 350 mm |
| Min Height | 180 mm |
| Type | simple |
| Type Of Product | Hydraulic Bottle Jack |
| Capacity | 4 Ton |



