Eastman EDG-180C 180 mm Wheel Dia 8500 RPM Angle Grinder
In stock
SKU
PTL.ANG.00028
Special Price
Rs. 7,216.00
Regular Price
Rs. 8,778.00
| Type of Product | Angle Grinder |
| Speed (RPM) | 8500 RPM |
| Power Input voltage | 220/230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Input | 2200 W |
Eastman EDG-180C 180 mm Wheel Dia 8500 RPM Angle Grinder is available to buy in increments of 1
- Applications:
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Eastman EDG-180C 180 mm Wheel Dia 8500 RPM Angle Grinder"
| SKU | PTL.ANG.00028 |
|---|---|
| Power Input | 2200 W |
| Wheel Dia | 180 mm |
| Speed Rpm | 8500 RPM |
| Brand | Eastman |



