Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10
In stock
SKU
PNTC.PNT.SND.000008
Special Price
Rs. 3,592.00
Regular Price
Rs. 4,370.00
| Sku | PNTC.PNT.SND.000008 |
| Product Type | Air Palm Sander Vaccum |
| Mfr. Model | EVS10(EVS991) |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 is available to buy in increments of 1
Buy Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 dealers, your search ends here as you can get the best Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Elephant (EVS-991) 6 inch Free Speed 10000 rpm Air Palm Sander Vaccum EVS-10"
| SKU | PNTC.PNT.SND.000008 |
|---|---|
| Air Inlet | 1/4" |
| Height | 5.63 inch |
| Air Hose Size | 3/8" |
| Working Pressure | 90 Psi |
| Net Weight | 950 g |
| Free Speed Rpm | 10000 Rpm |
| Type | simple |
| Sanding Belt | 2/5” x 13” |
| Free Speed Air Consumption | 4 CFM |



