Essaar 315mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 25kg Bag
In stock
SKU
WLD.WE.MSE.00004
Special Price
Rs. 2,186.00
Regular Price
Rs. 2,580.00
| Electrode Dia. | 3.15 mm |
| Electrode Length | 350 mm |
| Weight Per Pack | 20 kg |
Essaar 315mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 25kg Bag is available to buy in increments of 1
Buy Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag online in India at wholesale rates. If you have been looking for Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag dealers, your search ends here as you can get the best Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Essaar 3.15mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 2.5kg Bag today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Essaar 315mm x 350mm Mild Steel Welding Electrode 25kg Bag"
| SKU | WLD.WE.MSE.00004 |
|---|---|
| Brand | ESSAAR |
| Applicable For | steel furniture,truck bodies ,machinery ,light job works ,foundry equipment ,shape build up . |
| Weight Per Box | 20 kg |
| Tensile Strength | 410-580 N/ mm sq |
| Pack Per Box | 8 packets |
| Type Of Product | mild steel welding electrode |



