Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A
In stock
SKU
PNTC.PTR.PTR.000080
Special Price
Rs. 15,301.00
Regular Price
Rs. 18,614.00
| Sku | PNTC.PTR.PTR.000080 |
| Product Type | Filter Regulator |
| Mfr. Model | LFR3/4DMAXIA |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A is available to buy in increments of 1
Buy Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A online in India at wholesale rates. If you have been looking for Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A dealers, your search ends here as you can get the best Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Festo Filter Regulator 2-12Bar LFR-3/4-D-MAXI-A"
| SKU | PNTC.PTR.PTR.000080 |
|---|---|
| Ambient Temperature | 560°C |
| Installation Position | Vertical +/ 5° |
| Max Pressure Hysteresis | 0.4Bar |
| Max Condensate Amount | 80ml |
| Bearing Temperature | 10°C60°C |
| Part No | 159636 |
| Operating Pressure | 212Bar |
| Type | simple |
| Nominal Flow Rate | 1370l/min |
| Pressure Regulation Range | 0.512Bar |
| Filter Porosity Mikrometer | 40 |



