Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD
In stock
SKU
PNTC.PCS.PCS.000050
Special Price
Rs. 7,650.00
Regular Price
Rs. 9,305.00
| Sku | PNTC.PCS.PCS.000050 |
| Product Type | Pressure Switch |
| Mfr. Model | PEV1/4SCOD |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD is available to buy in increments of 1
Buy Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD online in India at wholesale rates. If you have been looking for Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD dealers, your search ends here as you can get the best Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Festo Pressure Switch 1-12Bar PEV-1/4-SC-OD"
| SKU | PNTC.PCS.PCS.000050 |
|---|---|
| Ambient Temperature | 20°C80°C |
| Frequency | 3Hz |
| Max Switch Off Voltage Dc | 125VDC |
| Max Switch Off Voltage | 250VAC |
| Part No | 161760 |
| Output Current | 5000mAh |
| Operating Pressure | 112Bar |
| Type | simple |



