Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415
In stock
SKU
PNTC.PCV.VAS.000008
Special Price
Rs. 6,642.00
Regular Price
Rs. 8,079.00
| Sku | PNTC.PCV.VAS.000008 |
| Product Type | Solenoid valve |
| Mfr. Model | 161415 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 is available to buy in increments of 1
Valve function 5/2 bistable
Type of actuation electrical
Standard nominal flow rate 400 l/min
Design structure Piston slide
Exhaust-air function not throttleable
Sealing principle soft
Assembly position Any
Type of piloting Piloted
Flow direction non reversible
Overlap Positive overlap
b value 0.4
C value 1.6 l/sbar
Switching time reversal 10 ms
Electrical power consumption 0.46 W
Max. positive test pulse with logic 0 1,400 µs
Max. negative test pulse with logic 1 700 µs
Auxiliary pilot air port 12/14 Common line
Pilot exhaust port 82/84 Common line
Pneumatic connection, port 1 Common line
Pneumatic connection, 11 Common line
Pneumatic connection, port 2 M7
Pneumatic ports 3/5 combined Common line
Pneumatic connection, port 4 M7
Materials note Conforms to RoHS
Buy Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 dealers, your search ends here as you can get the best Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Festo Solenoid valve CPV10-M1H-5JS-M7 161415"
| SKU | PNTC.PCV.VAS.000008 |
|---|---|
| Ambient Temperature | 5 ... 50 °C |
| Medium Temperature | 5 ... 50 °C |
| Storage Temperature | 20 ... 40 °C |
| Mounting Type | with through hole |
| Nominal Size | 4 mm |
| Operating Pressure | 0.9 ... 10 bar |
| Protection Class | IP65 |
| Product Weight | 70 g |
| Type | simple |
| Valve Size | 10 mm |
| Pilot Pressure External Bar | 3 ... 8 Bar |
| Duty Cycle | 100% with holding current reduction |



