Force F-IMP-001 30 Mtr. Canvas Fire Hose (Working Pressure - 21.4 kgf/sq cm)
In stock
SKU
SFT.FRP.EQA0017
Special Price
Rs. 1,484.00
Regular Price
Rs. 1,805.00
| Length | 30 Mtr. |
| Inside Diameter (mm) | 38 mm |
| Max. Working Pressure | 13 bar |
Force F-IMP-001 30 Mtr. Canvas Fire Hose (Working Pressure - 21.4 kgf/sq cm) is available to buy in increments of 1
- Canvas Fire Hose
Product Specification
Product Specification for "Force F-IMP-001 30 Mtr. Canvas Fire Hose (Working Pressure - 21.4 kgf/sq cm)"
| SKU | SFT.FRP.EQA0017 |
|---|---|
| Brand | Force |
| Supplied By | Indusuno |
| Application | This Hose Can Be Used For Water Delivery Purpose In FireFighting & Civil Engineering Applications. |
| Proof Pressure Kg F Sq Cm | 21.4 kgf/sq cm |
| Mass Weight Gm Mtr | 350 |
| M | 13 bar |
| Type | simple |
| Burst Pressure Kg F Sq Cm | 35.1 kgf/sq cm |



