Forced Air Oil Cooler HP Heat Removed 4.4 hp Voltage 12VDC Max Flow 50 gpm Max Pressure 232 psi Inlet Port Thread Size SAE 16 Inlet Port Thread Gender Female Outlet Port Thread Size SAE #16 Outlet Port Thread Gender Female Overall Height 8.3 in Overall Wi
Product Specification
Product Specification for "Forced Air Oil Cooler 12V DC 0.12 hp"
| SKU | 61DA39 |
|---|---|
| Weight | 5.000000 |
| With Motor Without Motor | With Motor |
| Full Load Amps | 18/25 A |
| Item | Forced Air Oil Cooler |
| Motor Type Oil Coolers | DC |
| Motor Frame Size | IP 68 |
| Motor Connection Type | Plug |
| No Of Fans | 1 |
| Overall Depth | 5.1 in |
| Overall Height | 8.3 in |
| Outlet Port Thread Size | SAE #16 |
| Outlet Port Thread Gender | Female |
| Overall Width | 11 in |
| Compatible Hydraulic Fluids | ISO 46 |
| Hp | 0.12 hp |
| Inlet Port Thread Size | SAE 16 |
| Inlet Port Thread Gender | Female |
| Hp Heat Removed | 4.4 hp |
| Includes Mounting Bracket | No |
| Includes Mounting Hardware | No |
| Includes | DC Fan; Fan Blade; SAE-NPT Adapter; Temp Switch (TC-115, TC-140) |
| Bypass Valve Included | No |
| Max Pressure | 232 psi |
| Max Operating Temp | 250 Degrees F |
| Max Oil Temp | 250 Degrees F |
| Oil Cooler Material | Aluminum |
| Oil Cooler Finish | Powder Coated |
| Type | simple |
| Height | 11 |
| Max Flow | 50 gpm |
| Fan Guard Material | Nylon |
| Fan Blade Material | Nylon |
| Width | 16 |
| Unspsc Code | 40101702 |
| Shroud Material | Steel |
| Flow Range | 5 to 50 gpm |
| Mounting Style Oil Coolers | Bracket Mount |
