Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1
In stock
SKU
PNTC.PNT.PG.000032
Special Price
Rs. 34,888.00
Regular Price
Rs. 42,440.00
| Sku | PNTC.PNT.PG.000032 |
| Product Type | 4 Inch Angle Grinder |
| Mfr. Model | FA401 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 is available to buy in increments of 1
Lock-off roll throttle
Powerful & Durable
For 4" wheel5/8" hole
Side Exhaust
Type Of Wheels: Type 27
Vibration (ISO-28927-12): 4.5 m/s
Vibration K (ISO-28927-1): 1.4 m/s
Buy Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 dealers, your search ends here as you can get the best Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Fuji 4 Inch Angle Grinder Free Speed 13500 RPM FA-40-1"
| SKU | PNTC.PNT.PG.000032 |
|---|---|
| Sound Power | 89 db(A) |
| Sound Pressure | 78 db(A) |
| Part No | 5412071119 |
| Min Hose Size | 9.5 mm |
| Free Speed Rpm | 13500 Rpm |
| Wheel Size Mm | 100 X 6 X 15.8 Mm |
| Type | simple |
| Height Over Spindle Mm | 73.6 mm |
| Side To Center Distance Mm | 25 mm |
| Free Speed Air Consumption | 17 l/s |



