Groz Upto 46 LPM Electric Diesel Pump EDP/24M/ST
In stock
SKU
PUM.FUP.EFP.00002
Special Price
Rs. 23,537.00
Regular Price
Rs. 27,329.00
| Flow Rate | Upto 46 LPM |
| Motor | 1/4 HP 24V DC |
| Voltage | 24V DC |
| Amp draw from battery | 9 Amp |
Groz Upto 46 LPM Electric Diesel Pump EDP/24M/ST is available to buy in increments of 1
Portable Diesel Transfer Pumps Designed For Everyday Use In Agricultural, Construction, Automotive & Industrial Applications.Lightweight, Yet Strong Non Corroding Aluminum Die Cast Construction.Duty Cycle: 30 Minutes On / 30 Minutes Off.Pump Kit (Base Mout) With Manual Nozzle.
Application:-
For Everyday Use In Agricultural, Construction, Automotive & Industrial Applications.
Available In A Choice Of:-
A. Dc Version: 12V Or 24 Vb.
B.Ac Version: 115V Or 220 Vb.
Wetted Components
Steel, Aluminum, Zinc, Cast Iron. Nylon, Nitrile Rubber & Pvc Nitrile.(Only For Drum Mount Version).
Application:-
For Everyday Use In Agricultural, Construction, Automotive & Industrial Applications.
Available In A Choice Of:-
A. Dc Version: 12V Or 24 Vb.
B.Ac Version: 115V Or 220 Vb.
Wetted Components
Steel, Aluminum, Zinc, Cast Iron. Nylon, Nitrile Rubber & Pvc Nitrile.(Only For Drum Mount Version).
Product Specification
Product Specification for "Groz Upto 46 LPM Electric Diesel Pump EDP/24M/ST"
| SKU | PUM.FUP.EFP.00002 |
|---|---|
| Battery Cable 2 Wire | 2 meter |
| Flow Rate | Upto 46 LPM |
| Type | simple |
| Motor | 1/4 HP 24V DC |
| Brand | Groz |
| Supplied By | Indusuno |
| Amp Draw From Battery | 9 Amp |



