Item Code: FHWSWPHWHT16
Model No - FHWSWPHWHT16
User Operation
Pull cord control for speed & oscillation On-Off
Performance
High speed motor for higher air delivery
TOP
Thermal overload protector (TOP) helps in protecting the motor in case of any high voltage fluctuation
Buy Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan dealers, your search ends here as you can get the best Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells FHWSWPHWHT16 400 mm Platina HS Wall Fan today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
wall mounted fan .
Product Specification
Product Specification for "Platina HS"
| SKU | EL.ELA.WF.00039 |
|---|---|
| Power Supply | 230 V |
| Air Delivery Cu Mtr Min | 95 |
| Supplied By | Indusuno |
| Sound Level | 71 dB |
| Speed Rpm | 2000 |
| Type | simple |
| Color | White |
| No. Of Blades | 3 |
| Sweep Size Mm | 400 mm |
| Features | Motor type - High Speed, Oscillation degree - 60, Blade design - Aerodynamically designed & Balanced Blade |



