User Operation
Pull cord control for speed & oscillation
Performance
High performance motor for better air delivery
TOP
Thermal overload protector (TOP) helps in protecting the motor in case of any high voltage fluctuation
Buy Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan dealers, your search ends here as you can get the best Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells FHWSWSTLGR16 400 mm Dzire Wall Fan today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
wall mounted fan .
Product Specification
Product Specification for "Dzire"
| SKU | EL.ELA.WF.00010 |
|---|---|
| Power Supply | 230 V |
| Air Delivery Cu Mtr Min | 72 |
| Supplied By | Indusuno |
| Sound Level | 63.4 dB |
| Speed Rpm | 1360 |
| Type | simple |
| Color | White |
| No. Of Blades | 3 |
| Sweep Size Mm | 400 mm |
| Features | Guard - 120 Spokes, Oscillation degree - 60, Blade design - Aerodynamically designed & Balanced Blade |



