Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008
In stock
SKU
EL.ELA.GG.00193
Special Price
Rs. 5,636.00
Regular Price
Rs. 6,856.00
| Sku | EL.ELA.GG.00193 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Water Heater |
| Color | Silver |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 is available to buy in increments of 1
Flame Out Protection
The water heater will automatically cut off the gas in case flame goes out during use
LPT
Low start up water pressure with a broad scope of application
Overheat Protection
The water heater will automatically cut off the gas & stop working when the temperature of the water flowing out from the water heater exceeds 95C or dry burning occurs
Features:
Installation:Vertical
Ideal for:Bathroom , High rise buildings
Temperature Diaplay:LED Display
Standard Accessories: 1 gesyer , 1 manual , Wall mounting accessory
Buy Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Flagro 8 Ltr 1.6 KW Water Heater Silver GHWZFLSSI008"
| SKU | EL.ELA.GG.00193 |
|---|---|
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Water Heater |
| Width | 159 mm |
| Phase | Single |
| Power Input | 1.6 kw |
| Rated Voltage | 230V |
| Type | simple |
| Storage Capacity | 8 Ltr |
| Pressure Rate | 0.01-1 Mpa |
| Height | 498 mm |



