Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008
In stock
SKU
EL.ELA.GG.00211
Special Price
Rs. 6,424.00
Regular Price
Rs. 7,814.00
| Sku | EL.ELA.GG.00211 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Gas Water Heater |
| Color | Silver |
| Supplied by | Indusuno |
Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 is available to buy in increments of 1
Flame Out Protection
The water heater will automatically cut off the gas in case flame goes out during use
LPT
Low start up water pressure with a broad scope of application
Overheat Protection
The water heater will automatically cut off the gas & stop working when the temperature of the water flowing out from the water heater exceeds 95C or dry burning occurs.
Key Features
LED Temperature Display: Low start up water pressure with a broad scope of application.
The water heater will automatically cut off the gas & power off after a 20 minutes continuous operation. At this point Customer need to just turn off & turn it on Again.
The water heater will automatically cut off the gas & stop working when the temperature of the water flowing out from the water heater exceeds 95C or dry burning occurs.
Buy Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 dealers, your search ends here as you can get the best Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells Flagro Gas Water Heater 8 Ltr 1.6 KW Gas Water Heater GHWGFLSSI008"
| SKU | EL.ELA.GG.00211 |
|---|---|
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Gas Water Heater |
| Phase | Single |
| Power Input | 1.6 kw |
| Rated Voltage | 230 V |
| Type | simple |
| Storage Capacity | 8 Ltr |
| Width Inch | 159 mm |
| Pressure Rate | 0.01-1.0 Mpa |
| Height | 498 mm |



