Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00242
Special Price
Rs. 34,625.00
Regular Price
Rs. 45,690.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00242 |
| Brand | Hitachi |
| Type Of Product | Inverter AC |
| Color | White |
| Supplied by | Indusuno |
Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA is available to buy in increments of 1
Buy Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA online in India at wholesale rates. If you have been looking for Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA dealers, your search ends here as you can get the best Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi 1 Ton 3 Star Inverter AC RAU312KWEA"
| SKU | EL.ELA.CAN.00242 |
|---|---|
| Supplied By | Indusuno |
| Function | Timers, Auto Restart, Sleep Mode, Fan mode, Remote Control, Air Swing, Inverter |
| Type Of Product | Inverter AC |
| Power Supply Voltage | 230/1/50 |
| Power Consumption | 1150 W |
| Type | simple |
| Noise Level | 28 db |
| Color | White |
| Star Rating | 3 star |
| Condenser | Copper |
| Capacity Ton | 1 Ton |
| Current Amp | 5.3 |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd | 750 X 548 X 288 mm |
| Outdoor Weight Kg | 29 Kg |
| Indoor Weight Kg | 9.5 Kg |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd | 798 X 295 X 239 mm |
| Air Flow | 425 cfm |
| Cooling Capacity | 3900 W |
| Compressor Type | Rotary |



