Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00145
Special Price
Rs. 29,862.00
Regular Price
Rs. 39,405.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00145 |
| Brand | Hitachi |
| Type Of Product | Inverter AC |
| Supplied by | Indusuno |
Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA is available to buy in increments of 1
Kaimin Function :-
Lets you sleep comfortably by raising the temperature by 1°C per hour up to 4 hours.
ON/OFF Timer:-
The AC is smart enough to automatically set a desired room temperature at a specific time without someone having to change it time and time again
Powerfull Mode:-
The fan speed in this mode is super high which in turn helps in cooling down the room quickly
Soft Dry:-
It helps remove bad odour from the evaporator by keeping the coil dry. This in turn helps in preventing the growth of bacteria and mold and Dry Mode
Tropical Inverter Technology.
100% Copper:-
Air Conditioners use high reliability Copper Tube Condenser, Evaporator and Interconnecting Pipes for longer life and better performance
ECO Green Refrigerant R-410A:-
Air Conditioners have a zero ozone depleting potential and low global warming potential
Buy Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA online in India at wholesale rates. If you have been looking for Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA dealers, your search ends here as you can get the best Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi 1 Ton 3 Star Waza Inverter AC RSG312EAEA"
| SKU | EL.ELA.CAN.00145 |
|---|---|
| Sub Type | Waza |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Inverter AC |
| Phase | 1 Phase |
| Type | simple |
| Air Flow Indoor Hi Mi Lo | 425 CFM |
| Star Rating | 3 star |
| Cooling Capacity Btu Hr | 13307 BTU/Hr |
| Capacity Ton | 1.0 Ton |
| Indoor Unit Net Gross Weight Kg | 9.5 Kg |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd | 750x548x288 mm |
| Outdoor Unit Net Gross Weight Kg | 31 Kg |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd | 798x295x240 mm |
| Refrigerant Gas | R410 |
| Features | State Of The Art Design. Auto Filter Clean Indicator. Wide Angle Deflector. T-Flow Wave Blade Fan. Refrigerant Pipe Diameter - 1/4x3/8 Inch |
| Noise Level Indoor Db | 28 dB |
| Cooling Capacity | 3900 W |
| Compressor Type | Rotary |



