Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander
In stock
SKU
PNTC.PNT.SND.000014
Special Price
Rs. 5,052.00
Regular Price
Rs. 6,146.00
| Sku | PNTC.PNT.SND.000014 |
| Product Type | Sheet Orbital Sander |
| Mfr. Model | FSV10SA |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander is available to buy in increments of 1
Large soft grip fits in the palm of hand for ease of operation while still allowing motor ventilation. Excellent dust collection with standard dust bag for user safety. Hook and loop base with additional clamps allowing use of hook and loop compatible paper or normal paper to be used
Buy Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander online in India at wholesale rates. If you have been looking for Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander dealers, your search ends here as you can get the best Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi FSV10SA 230 V Sheet Orbital Sander"
| SKU | PNTC.PNT.SND.000014 |
|---|---|
| Belt Size | 915 x 100 mm |
| Features | Dust proof switch for extra long life span |
| Net Weight | 1.3 Kg |
| Type | simple |
| Sanding Disc Dia | 150 mm |
| Pad Size | 92 x 184 mm |



