Hitachi - Koki 18V Impact Driver 6.35mm Bit shank WH18DBDL2
In stock
SKU
PTL.IMD.00016
Special Price
Rs. 44,177.00
Regular Price
Rs. 53,741.00
| Type of Product | Impact Driver |
| Battery Voltage | 18 V |
| Overall Length | 127mm |
| Model | WH18DBDL2 |
| Bit Shank | 6.35mm |
Hitachi - Koki 18V Impact Driver 6.35mm Bit shank WH18DBDL2 is available to buy in increments of 1
- Features :
- Capacity :Ordinary Bolt : 5 - 18mm (3/16 - 23/32")
- High Tension Bolt : 5 - 14mm (3/16 “ 9/16")
- Machine Screw : 4 - 10mm (5/32 “ 3/8")
- Self Drilling Screw : 3.5 - 6mm (1/8 - 1/4")
- Battery
- Voltage : 18V
- No Load Speed :Power Mode : 0 “ 2,900/min
- Normal Mode : 0 “ 2,900/min
- Soft Mode : 0 - 900/min
- Self Drilling Screw Mode : 0 “ 2,900/min
- Full Load Impact Rate:
- Power Mode : 0 - 4,000/min
- Normal Mode : 0 - 4,000/min
- Soft Mode : 0 - 1,900/min
- Self Drilling Screw Mode : 0 “ 2,100/min
- Standard Accessories :
- Charger (UC18YFSL / UC18YSL3), Battery Cover, Carrying Case
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki 18V Impact Driver 6.35mm Bit shank WH18DBDL2"
| SKU | PTL.IMD.00016 |
|---|---|
| Battery Voltage | 18 V |
| Type Of Product | impact driver |
| Brand | Hitachi - Koki |



