Hitachi - Koki P20ST Planner (No load Rpm 17,000/min., Power Input 580W)
In stock
SKU
PTL.ELP.00033
Special Price
Rs. 6,022.00
Regular Price
Rs. 7,326.00
| Power Input | 580.0 |
| Planing Width | 82 mm |
| No Load (RPM) | 17,000/min. |
| Type of Product | Planner |
| Base Length | 296mm |
Hitachi - Koki P20ST Planner (No load Rpm 17,000/min., Power Input 580W) is available to buy in increments of 1
- Hitachi Planner P20ST is capable of planing, beveling, rabbeting, tapering and side planing of a flush door. Its 5.5 amp motor powers the no-load speed to 17,000 RPM. This planer accepts disposable double edge blades, but includes durable re-sharpenable blades, which are both cost effective and allow for extended use.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki P20ST Planner (No load Rpm 17,000/min., Power Input 580W)"
| SKU | PTL.ELP.00033 |
|---|---|
| Base Length | 296 mm |
| Power Input | 580 W |
| Brand | Hitachi - Koki |



