Hitachi - Koki PH65A Rotary Hammer (Power Input 1240W, Weight 15kg)
In stock
SKU
PTL.ROH.00062
Special Price
Rs. 38,963.00
Regular Price
Rs. 47,398.00
| Type of Product | Rotary Hammer |
| Beats/Impact Rate | 1,400 IPM. |
| Power Input | 1240 W |
| Operating Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Hitachi - Koki PH65A Rotary Hammer (Power Input 1240W, Weight 15kg) is available to buy in increments of 1
- Hitachi Rotary Hammer PH65A are specifically used for drilling steel, core bit, wood, and concrete. These power tools have a compact design, and are integrated with ball bearing seals covered in grease. They have a Full-Load Impact Rate 1,400/min.Overall Length: 642 mm
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki PH65A Rotary Hammer (Power Input 1240W, Weight 15kg)"
| SKU | PTL.ROH.00062 |
|---|---|
| Operating Voltage | 220-240 v |
| Power Input | 1240 W |
| Type Of Product | rotary hammer |
| Brand | Hitachi - Koki |



