Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg)
In stock
SKU
PNTC.PNT.SND.000026
Special Price
Rs. 5,325.00
Regular Price
Rs. 6,477.00
| Sku | PNTC.PNT.SND.000026 |
| Product Type | Orbital Sander |
| Mfr. Model | SV12SG |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) is available to buy in increments of 1
Hitachi orbital sander SV12SG is lightweight, easy to control with one hand, and relatively quiet. It's also virtually impossible to damage the workpiece with this type of sander. It's intended for ultra-smooth wood sanding, rounding over sharp edges, sanding off hardened wood putty, and knocking down dried coats of paint or varnish.
Buy Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) dealers, your search ends here as you can get the best Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki SV12SG Orbital Sander (Horse Power 200W, Weight 1.1kg)"
| SKU | PNTC.PNT.SND.000026 |
|---|---|
| Overall Height | 137 mm |
| Net Weight | 1.1 Kg |
| Type | simple |
| Orbit Dia | 1.5 mm |
| No Load Speed Spindle | 14000 rpm |
| No Load Speed Orbit | 28000 rpm |
| Pad Size | 110 x 100 mm |



