Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg)
In stock
SKU
PNTC.PNT.SND.000031
Special Price
Rs. 7,097.00
Regular Price
Rs. 8,633.00
| Sku | PNTC.PNT.SND.000031 |
| Product Type | Orbital Sander |
| Mfr. Model | SV13YA |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) is available to buy in increments of 1
Hitachi orbital sander SV13YA is lightweight, easy to control with one hand, and relatively quiet. It's also virtually impossible to damage the workpiece with this type of sander. It's intended for ultra-smooth wood sanding, rounding over sharp edges, sanding off hardened wood putty, and knocking down dried coats of paint or varnish.
Buy Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) dealers, your search ends here as you can get the best Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki SV13YA Orbital Sander (Horse Power 230W, Weight 1.4kg)"
| SKU | PNTC.PNT.SND.000031 |
|---|---|
| Overall Height | 145 mm |
| Net Weight | 1.4 Kg |
| Type | simple |
| Orbit Dia | 3.2 mm |
| No Load Speed Spindle | 12000 rpm |
| Pad Size | 125 mm |



