Hitachi - Koki WH7DL Cordless Impact Driver
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00124
Special Price
Rs. 12,126.00
Regular Price
Rs. 14,751.00
| No Load Speed | 0 - 2,400/min |
| Weight | 0.58kg |
| Battery Voltage | 7.2V |
| Model | WH7DL |
Hitachi - Koki WH7DL Cordless Impact Driver is available to buy in increments of 1
- Features :
- Highest tightening torque in its class: 25Nm
- Newly developed, highcapacity 1.5Ah (7.2V) Lithium-ion battery
- Convenient manual tightening mechanism
- Highest workload in its class
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi - Koki WH7DL Cordless Impact Driver"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00124 |
|---|---|
| Battery Voltage | 7.2V |
| Bolt Capacity | 3 - 8 mm |
| High Tension Bolt | 3 - 6 mm |
| Type Of Product | cordless impact driver |
| Brand | Hitachi - Koki |



