Hitachi WH14DSAL, 14.4V, Weight1.6kg, Cordless Angle Impact Driver
In stock
SKU
PTL.IMD.00029
Special Price
Rs. 33,850.00
Regular Price
Rs. 41,178.00
| Battery Voltage | 14.4V |
| Overall Length | 166mm |
| No Load Speed | 0-2,600/min |
| Machine Screw | 4-8mm |
Hitachi WH14DSAL, 14.4V, Weight1.6kg, Cordless Angle Impact Driver is available to buy in increments of 1
- Hitachi brings to you this Cordless Impact Driver which comes with a slim and soft grip handle. This product built in white LED light also it has slim look. It has multiple combinations of battery and charger.
Product Specification
Product Specification for "Hitachi WH14DSAL, 14.4V, Weight1.6kg, Cordless Angle Impact Driver"
| SKU | PTL.IMD.00029 |
|---|---|
| Battery Voltage | 14.4V |
| High Tensile Bolt | 6-12 mm |
| Type Of Product | cordless angle impact driver |
| Includes | 2 batteries(bsl 1440 or bsl 1430 or bsl 1415x), charger(uc18yrsl or uc18ygsl), battery cover, carrying case |
| Brand | Hitachi |



