General Purpose Hydraulic Ram Single Acting Hollow Plunger Steel Nominal Capacity 20 ton Max Push Capacity 20 ton Stroke Length 2 in Nominal Stroke Length 2 in Effective Push Area 4.72 sq in Max Pressure 10 000 psi Oil Capacity Push 9.46 cu in Retracted H
Product Specification
Product Specification for "Hollow Hydraulic Ram 2 Stroke 20 ton"
| SKU | 6Z270 |
|---|---|
| Weight | 16.650000 |
| Item | General Purpose Hydraulic Ram |
| Nominal Stroke Length | 2 in |
| Nominal Capacity | 20 ton |
| Outside Dia | 3.88 in |
| Body Material | Steel |
| Includes | Coupler, Dust Cap |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Push Capacity | 20 ton |
| Collar Thread Size | 3-7/8"-12 |
| Center Hole Dia | 1.06 in |
| Oil Capacity Push | 9.46 cu in |
| Type | simple |
| Height | 5.9 |
| Extended Height | 8.37 in |
| Retracted Height | 6.38 in |
| Effective Push Area | 4.72 sq in |
| Width | 5.9 |
| Base Mounting Thread Size | 3/8"-16 |
| Base Bolt Circle Dia | 3.25 in |
| Unspsc Code | 27121602 |
| Stroke Length | 2 in |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |
| Cylinder Type | Hollow Plunger |
| Plunger Dia | 2.13 in |
| Plunger Thread Size | 1-9/16"-16 |


