Hollow Hydraulic Ram 3 Stroke 100 ton
In stock
SKU
4YDY7
Special Price
Rs. 769,592.00
Regular Price
Rs. 855,101.00
| Sku | 4YDY7 |
| Mfr. Model | RCH1003 |
| Item | General Purpose Hydraulic Ram |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hollow Hydraulic Ram 3 Stroke 100 ton is available to buy in increments of 1
General Purpose Hydraulic Ram Single Acting Hollow Plunger Steel Nominal Capacity 100 ton Max Push Capacity 100 ton Stroke Length 3 in Nominal Stroke Length 3 in Effective Push Area 20.63 sq in Max Pressure 10 000 psi Oil Capacity Push 61.88 cu in Retract
Product Specification
Product Specification for "Hollow Hydraulic Ram 3 Stroke 100 ton"
| SKU | 4YDY7 |
|---|---|
| Weight | 140.000000 |
| Item | General Purpose Hydraulic Ram |
| Nominal Stroke Length | 3 in |
| Nominal Capacity | 100 ton |
| Outside Dia | 8.38 in |
| Body Material | Steel |
| Includes | Coupler, Dust Cap |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Push Capacity | 100 ton |
| Collar Thread Size | 8-3/8"-12 |
| Center Hole Dia | 3.11 in |
| Oil Capacity Push | 61.88 cu in |
| Type | simple |
| Height | 15.5 |
| Extended Height | 13.0 in |
| Retracted Height | 10 in |
| Effective Push Area | 20.63 sq in |
| Width | 13 |
| Base Mounting Thread Size | 5/8"-11 |
| Base Bolt Circle Dia | 7 in |
| Unspsc Code | 27121602 |
| Stroke Length | 3 in |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |
| Cylinder Type | Hollow Plunger |
| Plunger Dia | 5 in |
| Plunger Thread Size | 4"-16 |


