Hollow Hydraulic Ram 3 Stroke 60 ton
In stock
SKU
5ZL54
Special Price
Rs. 337,033.00
Regular Price
Rs. 374,481.00
| Sku | 5ZL54 |
| Mfr. Model | RCH-603 |
| Item | General Purpose Hydraulic Ram |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hollow Hydraulic Ram 3 Stroke 60 ton is available to buy in increments of 1
General Purpose Hydraulic Ram Single Acting Hollow Plunger Steel Nominal Capacity 60 ton Max Push Capacity 60 ton Stroke Length 3 in Nominal Stroke Length 3 in Effective Push Area 12.73 sq in Max Pressure 10 000 psi Oil Capacity Push 38.2 cu in Retracted
Product Specification
Product Specification for "Hollow Hydraulic Ram 3 Stroke 60 ton"
| SKU | 5ZL54 |
|---|---|
| Weight | 68.300000 |
| Item | General Purpose Hydraulic Ram |
| Nominal Stroke Length | 3 in |
| Nominal Capacity | 60 ton |
| Outside Dia | 6.25 in |
| Body Material | Steel |
| Includes | Coupler, Dust Cap |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Max Push Capacity | 60 ton |
| Collar Thread Size | 6-1/4"-12 |
| Center Hole Dia | 2.12 in |
| Oil Capacity Push | 38.2 cu in |
| Type | simple |
| Height | 10.1 |
| Extended Height | 12.75 in |
| Retracted Height | 9.75 in |
| Effective Push Area | 12.73 sq in |
| Width | 11.6 |
| Base Mounting Thread Size | 1/2"-13 |
| Base Bolt Circle Dia | 5.13 in |
| Unspsc Code | 27121602 |
| Stroke Length | 3 in |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |
| Cylinder Type | Hollow Plunger |
| Plunger Dia | 3.63 in |
| Plunger Thread Size | 2-3/4"-16 |


