Hydraulic Check Valve Hydraulic Check Valve Max Pressure - Hydraulic Valves 5 000 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves 1 in NPT Outlet Port Size - Hydraulic Valves 1 in NPT Body Material - Hydraulic Valves Steel Adjustable Relief Valve No No Reverse Fre
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Check Valve 5000 psi 1 NPT"
| SKU | 20JR53 |
|---|---|
| Weight | 2.300000 |
| Width In | 1.69 in |
| For Use With | Hydraulic Systems |
| Item | Hydraulic Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | 1 in NPT |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | 1 in NPT |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 5,000 psi |
| Length In | 4.88 in |
| Type | simple |
| Height | 8.5 |
| Reverse Free Flow | No |
| Width | 2.1 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Unspsc Code | 40141608 |
| Adjustable Relief Valve | No |



