Hydraulic Hose 1/4 I.D. 475 ft L Black
In stock
SKU
55WF17
Special Price
Rs. 300,386.00
Regular Price
Rs. 333,762.00
| Sku | 55WF17 |
| Mfr. Model | 471TC-4-RL |
| Item | Hydraulic Hose |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose 1/4 I.D. 475 ft L Black is available to buy in increments of 1
Hydraulic Hose Hose Inside Dia 1/4 in Hose Outside Dia 25/32 in Hose Length 475 ft Hose Tube Material Synthetic Rubber Hose Cover Material Synthetic Rubber Hose Reinforcement Type Braid Hose Reinforcement Material Stainless Steel Hose Braid Layers 2 Hose
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose 1/4 I.D. 475 ft L Black"
| SKU | 55WF17 |
|---|---|
| Weight | 100.000000 |
| Item | Hydraulic Hose |
| Max Working Pressure 70 F | 5,800 psi |
| Hose Outside Dia | 25/32 in |
| Hose Length | 475 ft |
| Hose Reinforcement Material | Stainless Steel |
| Hose Tube Material | Synthetic Rubber |
| Hose Reinforcement Type | Braid |
| Type | simple |
| Height | 19.2 |
| Vacuum Rating | 28 in Hg |
| Bend Radius | 2 in |
| Width | 16.1 |
| Hose Inside Dia | 1/4 in |
| Hose Color | Black |
| Hose Braid Layers | 2 |
| Hose Configuration | Bulk Hose |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Unspsc Code | 40142007 |
| Standards | ABS, BV, DNV, EN 857 Type 2SC, ISO 11237-1 Type E 2SC, J1942, USCG HF |
| Temp Range | -40 Degrees to 212 Degrees F |
