Hydraulic Hose 3/4 I.D. 165 ft L Black
In stock
SKU
55WF32
Special Price
Rs. 696,796.00
Regular Price
Rs. 774,217.00
| Sku | 55WF32 |
| Mfr. Model | 787TC-12-RL |
| Item | Hydraulic Hose |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose 3/4 I.D. 165 ft L Black is available to buy in increments of 1
Hydraulic Hose Hose Inside Dia 3/4 in Hose Outside Dia 1 1/8 in Hose Length 165 ft Hose Tube Material Synthetic Rubber Hose Cover Material Synthetic Rubber Hose Reinforcement Type Spiral Hose Reinforcement Material Stainless Steel Hose Braid Layers 4 Hose
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose 3/4 I.D. 165 ft L Black"
| SKU | 55WF32 |
|---|---|
| Weight | 135.000000 |
| Item | Hydraulic Hose |
| Max Working Pressure 70 F | 5,000 psi |
| Hose Outside Dia | 1 1/8 in |
| Hose Length | 165 ft |
| Hose Reinforcement Material | Stainless Steel |
| Hose Tube Material | Synthetic Rubber |
| Hose Reinforcement Type | Spiral |
| Type | simple |
| Height | 21 |
| Bend Radius | 4 3/4 in |
| Width | 20.5 |
| Hose Inside Dia | 3/4 in |
| Hose Color | Black |
| Hose Braid Layers | 4 |
| Hose Configuration | Bulk Hose |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Unspsc Code | 40142007 |
| Standards | ISO 18752 |
| Temp Range | -40 Degrees to 125 Degrees F |
