Hydraulic Hose 3/8 I.D. 385 ft L Black
In stock
SKU
55WF41
Special Price
Rs. 715,262.00
Regular Price
Rs. 794,735.00
| Sku | 55WF41 |
| Mfr. Model | 797TC-6-RL |
| Item | Hydraulic Hose |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hydraulic Hose 3/8 I.D. 385 ft L Black is available to buy in increments of 1
Hydraulic Hose Hose Inside Dia 3/8 in Hose Outside Dia 3/4 in Hose Length 385 ft Hose Tube Material Synthetic Rubber Hose Cover Material Synthetic Rubber Hose Reinforcement Type Spiral Hose Reinforcement Material Stainless Steel Hose Braid Layers 4 Hose C
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose 3/8 I.D. 385 ft L Black"
| SKU | 55WF41 |
|---|---|
| Weight | 117.000000 |
| Item | Hydraulic Hose |
| Max Working Pressure 70 F | 6,000 psi |
| Hose Outside Dia | 3/4 in |
| Hose Length | 385 ft |
| Hose Reinforcement Material | Stainless Steel |
| Hose Tube Material | Synthetic Rubber |
| Hose Reinforcement Type | Spiral |
| Type | simple |
| Height | 19 |
| Bend Radius | 2 1/2 in |
| Width | 16 |
| Hose Inside Dia | 3/8 in |
| Hose Color | Black |
| Hose Braid Layers | 4 |
| Hose Configuration | Bulk Hose |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Unspsc Code | 40142007 |
| Standards | ISO 18752 |
| Temp Range | -40 Degrees to 257 Degrees F |
