Hydraulic Hose Hose Inside Dia 3/8 in Hose Outside Dia 2 21/32 in Hose Length 50 ft Hose Tube Material Synthetic Rubber Hose Cover Material Synthetic Rubber Hose Reinforcement Type Braid Hose Reinforcement Material Carbon Steel Hose Braid Layers 2 Hose Co
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose 3/8 ID 50 ft L"
| SKU | 55KE99 |
|---|---|
| Weight | 12.100000 |
| Item | Hydraulic Hose |
| Burst Pressure | 12,000 psi |
| Max Working Pressure 70 F | 3,000 psi |
| Hose Outside Dia | 2 21/32 in |
| Hose Length | 50 ft |
| Hose Reinforcement Material | Carbon Steel |
| Hose Tube Material | Synthetic Rubber |
| Hose Reinforcement Type | Braid |
| Type | simple |
| Height | 6.7 |
| Vacuum Rating | 24 in Hg |
| Bend Radius | 2 1/2 in |
| Width | 18.5 |
| Hose Inside Dia | 3/8 in |
| Hose Color | Black |
| Hose Braid Layers | 2 |
| Hose Configuration | Bulk Hose |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Unspsc Code | 40142007 |
| Standards | ISO 18752 |
| Temp Range | -40 Degrees to 257 Degrees F |
