Hydraulic Hose Assembly Hose Inside Dia 1/4 in Hose Length 30 ft Hose Tube Material Rubber Hose Cover Material Polyurethane Hose Reinforcement Type Braid Hose Reinforcement Material Carbon Steel Hose Color Black Series H900 Max Working Pressure @ 70 F 10
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Assembly 1/4 ID x 30 ft."
| SKU | 46C589 |
|---|---|
| Weight | 6.880000 |
| Item | Hydraulic Hose Assembly |
| Max Working Pressure 70 F | 10,000 psi |
| Hose Length | 30 ft |
| Hose Reinforcement Material | Carbon Steel |
| Hose Tube Material | Rubber |
| Hose Reinforcement Type | Braid |
| Type | simple |
| Height | 3.3 |
| Safety Factor | 2:1 |
| Width | 12.6 |
| Hose Fitting B Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Inside Dia | 1/4 in |
| Hose Fitting A Size | 3/8 in |
| Hose Color | Black |
| Hose Fitting A Type | NPTF |
| Hose Configuration | Coupled Assembly |
| Hose Cover Material | Polyurethane |
| Unspsc Code | 40142007 |



