Hydraulic Hose Assembly Hose Inside Dia 3/8 in Hose Length 50 ft Hose Tube Material Rubber Hose Cover Material Polyurethane Hose Reinforcement Type Braid Hose Reinforcement Material Carbon Steel Hose Color Black Series H900 Max Working Pressure @ 70 F 10
Product Specification
Product Specification for "Hydraulic Hose Assembly 3/8 ID x 50 ft."
| SKU | 46C593 |
|---|---|
| Weight | 14.050000 |
| Item | Hydraulic Hose Assembly |
| Max Working Pressure 70 F | 10,000 psi |
| Hose Length | 50 ft |
| Hose Reinforcement Material | Carbon Steel |
| Hose Tube Material | Rubber |
| Hose Reinforcement Type | Braid |
| Type | simple |
| Height | 4.8 |
| Safety Factor | 2:1 |
| Width | 14.1 |
| Hose Fitting B Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 3/8 in |
| Hose Inside Dia | 3/8 in |
| Hose Fitting A Size | 3/8 in |
| Hose Color | Black |
| Hose Fitting A Type | NPTF |
| Hose Configuration | Coupled Assembly |
| Hose Cover Material | Polyurethane |
| Unspsc Code | 40142007 |



