INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265
In stock
SKU
PNTC.PCS.PCS.000086
Special Price
Rs. 4,723.00
Regular Price
Rs. 5,746.00
| Sku | PNTC.PCS.PCS.000086 |
| Product Type | Temperature Switch |
| Mfr. Model | RT120 (8M)/TSM550T3 (8) NEW |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 is available to buy in increments of 1
Buy INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 online in India at wholesale rates. If you have been looking for INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 dealers, your search ends here as you can get the best INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "INDFOS TEMPERATURE SWITCH /RT-120 (8M)/TSM-550-T3 (8) NEW- 001265"
| SKU | PNTC.PCS.PCS.000086 |
|---|---|
| Enclosure Material | DMC Enclosure & Weatherproof to IP67 |
| Max Differential Range | 1.89°C |
| Mounting | Back Panel |
| Part No | 001265 83781951 |
| Type | simple |
| Min Differential Range | 730°C |
| Electrical Connection | 1/2" NPTF (Single) |
| Capillary Length | 8 meters |
| Repeatability | ± 1% FSR |



