King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS
In stock
SKU
SLR.SGL.00084
Special Price
Rs. 2,176.00
Regular Price
Rs. 2,512.00
| Sku | SLR.SGL.00084 |
| Brand | King Sun |
| Mfr. Model | KSGL 6 (MS) |
| Supplied by | Indusuno |
King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS is available to buy in increments of 1
king sun solar garden lights is the best in class outdoor solar lights available in the market. The king sun led solar lights Price is lowest in market without compromising on the quality.
M.S. construction duly powder coated with Aluminum battery box.
Automatically switches ON the light at Dusk and Switches OFF at Dawn.
Excellent For Beautification Of Gardens or pathways.
High illumination and minimum maintenances.
Buy King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS online in India at wholesale rates. If you have been looking for King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS dealers, your search ends here as you can get the best King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "King Sun Solar Garden Light 0 3.6V Model No KSGL 6 MS"
| SKU | SLR.SGL.00084 |
|---|---|
| Battery Voltage | 3.6 V |
| Pole Height Mm | 2 ft |
| Backup Time Hrs | 6 Hrs |
| Led | 1,0.5 W UHB LED |
| Lumen Output | 50-60 Lumen |
| Panel Wattage W | 1 Watt |
| Pole Material | MS Powder Coated |
| Applications | Beautification Purpose and for lighting Pathways,Garden,lawn |
| Height | 23.6 inch |
| Features | This Garden Lights are made from high quality mild steel and are powder coated. These Solar Garden Light have high illumination and require no wiring. Easy to install and maintenance free |
| Current | 1.2 A |
| Type Of Product | Solar Garden Light |
| Type | simple |



